OZÓNOTERAPIA ( zdroj : Zapper.cz )

Vzhľadom k tomu, že veľa lekárov a terapeutov (vr. Dr.Clarkovej), odporúča užívať rôzne formy ozónových aplikácií (ozonizovanú vodu, oleje, výplachy, zábaly atď.) Ponúkame kvalitné generátory ozónu pre domáce aj profesionálne použitie. Ravo Zapper, generátor ozónu a generátor koloidného striebra sú tri najlepšie investície pre Vaše zdravie.

Typické zapojenie generátora ozónu OZ 300 pre obohatenie vody (oleja) ozónom.

Prietokový generátor ozónu OZ 1000 .

 

Využitie ozónu na lekárske účely je obmedzené jeho rýchlym rozpadom na kyslík (počas 1-2 hodín v závislosti na teplote a prípadného pH okolitého média).

Ozón (O3) je najsilnejší oxidačný prostriedok, ktorý má človek k dispozícii. Jeho dezinfekčné vlastnosti niekoľkonásobne prevyšujú napr toľko ospevovaný jed - chlór. Na rozdiel od chlóru však ozón v prípade kontaktu so živým tkanivom v primeraných koncentráciách toto tkanivo ozdravuje, prekrvuje a tiež veľmi dôkladne dezinfikuje. Tohto javu sa bohato využíva v lekárskej praxi napr. pre liečbu akné, atopických ekzémov a ďalších kožných defektov. Využitím v dentálnej praxi sa konečne tiež začínajú "hýbať ľady" a v posledných rokoch vzniklo niekoľko profesionálnych lekárskych zariadení, k likvidácii zubných kazov bezbolestne - pomocou cieleného zamerania ozónu. Tento jav si môžete sami vyskúšať i s naším generátorom OZ 300 - pri akútnej bolesti odstránte perlátor zo silikónovej hadičky a nechajte pôsobiť plynný ozón po dobu 20-30 sekúnd priamo na postihnuté miesto (ozón nevdychujte!). Po uplynutí cca 20-30 min dôjde k ústupu bolesti. Treba dodať, že ak budete používať pravidelne na výplachy ústnej dutiny vodu obohatenú ozónom (po večernom vyčistení zubov), ktorú vyrobíte priebehu niekoľkých minút s naším generátorom OZ 300, nebudete takmer svojho zubného lekára poznať. O finančných výhodách "nenávštěv" stomatológov v dnešnej dobe netreba písať ... Takto upravenú vodu je tiež možné s veľkými úspechmi používať na výplachy pošvy pri zdĺhavých gynekologických problémoch.

V lekárskom použití ozónu sa využíva veľmi rýchlej rozpustnosti ozónu v tekutinách. V tkanivách potom prebieha zvratný proces rozpadu dvoch molekúl O3 na tri molekuly O2. Tak dochádza k oveľa väčšiemu nasýtenie kyslíkom, než pri klasickom okysličenie inhalačným.

Ozón má veľký význam pri vnútrobunkových infekciách. Veľmi ľahko preniká aj do buniek, v ktorých tieto infekcie intenzívne ničí. Dr Clarková odporúča ozonoterapiu okrem iného pre neutralizáciu freónov v tele. Pomocou nami ponúkaného generátora ozónu OZ 300 si môžete pripraviť veľmi silné dezinfekčné roztoky z obyčajnej pitnej vody, odstraňovať akútne zubné problémy, vyrábať ozonizovaný olivový olej (na odreniny, rezné rany ..) pripravovať si ozónovej kúpele atď ..

Nami dodávané generátory OZ 300 obsahujú dva perlátory a prívodné ozónuodolné teflónové hadičky. V prípade použitia na obohatenie vody ozónom pre pitné kúry, je nutné na vstup generátora pripojiť sušič vlhkosti vzduchu (príslušenstvo OZ 300), z ktorého sa ozón vyrába. Predíde sa tak možnému vzniku nežiaducich chemických zlúčenín v upravovanej vode. Napájanie generátora - bežná zásuvka 230V. Generátor ozónu OZ300 využíva na výrobu ozónu vysokofrekvenčný korónový výboj a je vybavený digitálnym časovačom, ktorý po Vami zvolenej dobe prevádzky automaticky generátor vypne. Pomocou tohto časovača je možné presne nastaviť nasýtenie vody ozónom k rôznym aplikáciám.

Ďalším nami dodávaným prístrojom sú ozónovej sterilizátory vzduchu ( OZ 200 - 200 mgO3/hod. OZ 500 - 500mgO3/hod.) - nejde len o obyčajné "čističky" vzduchu. Tieto prístroje sú veľmi vhodným pomocníkom pre alergikov. Najmarkantnejší likvidujú spory plesní, baktérie, vírusy a roztoče. Tieto mikroorganizmy poletujú neustále vo voľnom vzduchu a ak máte oslabený imunitný systém, je používanie týchto prístrojov veľmi vhodné. Spustením generátora na 10-90 min. (Továrne nastavené 9 programov pre rôznu veľkosť miestností) zaplníte miestnosť ozónom, ktorý sa behom 1-2 hodín rozpadne späť na kyslík. Takto upravený vzduch je to najlepšie klíma pre spánok. Ide o veľmi kvalitný a čistý vzduch s vysokým obsahom kyslíka. Vaše rána budú úplne iná ako doteraz, Váš organizmus počas spánku načerpá veľa síl ...

Ozón používaný týmto spôsobom tiež likviduje celkom spoľahlivo nepríjemné pachy (cigarety, plesne, zatuchnutý zápach v nevetraných miestnostiach ..) a tiež ničí plesne na stenách. Pri aplikáciách ozónu v pivovarských pivniciach, kde zlyhali klasické spôsoby odstránenia plesní, bol použitý náš generátor OZ 3500 (3500 mgO3/hod). Po týždennom pôsobenia bolo konštatované, že povrch tehál je úplne bez nálezu plesní a analýzou úlomkov tehál sa zistilo, že pleseň je zlikvidovaná do hĺbky 12 cm v murive.

V lekárskej praxi je najčastejšie používanou metódou tzv veľká autohemoterapia, pri ktorej sa odoberie 150 ml. žilovej krvi, ktorá sa obohatí presne určeným pomerom O2-O3 a počas niekoľkých málo minút sa vracia do krvného riečišťa.

 

OZÓN

podrobný opis O3

Ozón a jeho skvelé vlastnosti (najsilnejšie dezinfekčné činidlo, ktoré má človek k dispozícii) sú známe už od 19 storočia. Ozón je možné vyrábať pomocou korónového výboja a väčšina generátorov tento spôsob tiež využíva. Dostatočné koncentrácie ozónu likvidujú napr. odolné plesne na stenách, zápachy, nepríjemné pachy - napr v chatách po zime, v automobiloch atď .. Na tento účel sa výborne hodí nami ponúkané generátory OZ200 a OZ500.

Kyslíkový atóm sa vyskytuje v prírode v rôznych formách.

  1. Voľná častice O , vysoko reaktívne a nestabilné (nie je radikál).
  2. Kyslík O 2 . Táto forma je najviac rozšírená. Je stabilný, bezfarebný ako plyn a bledomodrý ako tekutina. Kyslík v tejto forme je pre život nevyhnutný, ale pri nevhodných reakciách môže byť pre organizmus toxický. Hrá významnú úlohu v oxidačných reakciách, ktoré prebiehajú v štyroch krokoch Feltonovej reakcie. Pri dostatku energie je výsledným produktom oxidácie živín, CO 2 a H 2 O. Pri nedostatku energie táto reakcia neprebehne úplne a vzniká veľké množstvo voľných radikálov a kyslých metabolitov. Tieto látky vyvolávajú v biologických systémoch oxidačný stres. Oxidačný stres nie je nedostatok kyslíka, ale nedostatok voľnej energie pre oxidáciu.
  3. Kyslík O 3 (ozón) . Je reaktívny a nestabilný (nie je radikál). Vo svojej molekule má veľký prebytok energie. Polčas rozpadu je veľmi malý (desiatky minút). Je bežne prítomný vo vzduchu a to v pomere 1 diel O 3 na 10 miliónov dielov vzduchu tj asi 140ug / m 3.
  4. Kyslík O 4 . Je veľmi nestabilná molekula a rýchlo sa rozpadá na 2 molekuly O 2.
  5. Niektoré práce dokazujú , že pri zložitých reakciách atómy kyslíka vytvára na veľmi krátku dobu molekuly kyslíka O 8 a O 64.

 

OZÓN

Ozón je plyn s charakteristickým zápachom, respektíve vôňou, akú môžeme cítiť vo vzduchu po typickej letnej búrke. Ľudský čuch je na túto vôňu obzvlášť citlivý a je preto schopný zaregistrovať už aj veľmi malé a úplne neškodné koncentrácia tohto plynu vo vzduchu.

Prvýkrát bol tento plyn popísaný Martinusom van Marumem - holandským učencom (1750 - 1837).

Pri pokusoch s elektrostatickou elektrinou na svojich strojoch roku 1785 popísal tak zvanú "vôňu elektriny" ktorá vzniká okolo elektrických strojov, pravdepodobne vplyvom ich iskrenie.

Roku 1840 prof. FC Schonbein vo svojej knihe "Erzeugung des Ozons auf chemische Wege" opísal premenu vzdušného kyslíka pôsobením elektrického výboja na plyn s charakteristickým zápachom. Tento plyn nazval podľa gréckeho slova ozein - ozón - vydávať vôňu

V roku 1857 zostrojil Werner von Siemens prístroj, s ktorého pomocou je možné ozón vyrábať. Podľa neho nazvaná trubica pracuje na princípe tichého elektrického výboja.

Prvé prístroje schopné praktického použitia sú zo začiatku 20. storočia. Organizmus vie túto formu kyslíka (aktívny kyslík) metabolizovať a využívať. Je pre život rovnako dôležitý ako stopové prvky.

 

Vo voľnej prírode vzniká ozón niekoľkými spôsobmi:

• Pôsobením elektrického výboja - blesku pri búrke.

Takto jednorázovo vzniknuté množstvo ozónu sa rozptýli v ovzduší a postupne rozloží. Spôsobí vznik typickej búrkovej "vôňe".

• Pôsobením UV žiarenia v stratosfére.

Stratosféra sa rozkladá vo výške 15 - 50 km nad povrchom našej planéty.

Vo výške 20 - 30 km sa vplyvom UV žiarenia tvorí ozón.

Tento Ozón klesá nadol (je ťažší ako vzduch) a dochádza k jeho postupnému rozpadu. Za normálnych podmienok sú tieto procesy v rovnováhe. Stredná hodnota koncentrácie ozónu je viac menej konštantná 4 - 5 ppm. Jej maximálna hodnota dosahuje 10 ppm. Tejto oblasti sa hovorí ozónová vrstva (Ozonosféra). Hodnota koncentrácie ozónu je mnohokrát väčšia ako pri povrchu zeme kde dosahuje hodnoty 0,03 - 0,04 ppm.

Ochranná vrstva ozónu sa chová ako filter. Absorbuje podstatnú časť UV žiarenia (Harleyovo pásmo v oblasti UV žiarenia 250 nm) a predstavuje účinnú ochranu rastlín a živočíchov na zemi pred týmto žiarením.

Porušenie tejto vrstvy má za následok zvýšenie intenzity UV žiarenia na povrchu zeme, ktoré ovplyvňuje genetické procesy vzhľadom na absorbciu tohto spektra UV žiarenia DNA reťazci. Tým môže dôjsť k mutácii DNA a zvýšenie výskytu genetických, kožných a očných problémov u ľudí, hynutie planktónu v moriach, ovplyvnenie fotosyntézy rastlín a narušenie životne dôležitých potravinových reťazcov.

 

VLASTNOSTI CHARAKTERISTIKA

Ozón je SVETLOMODRÝ plyn s charakteristickým zápachom ťažší ako vzduch. Jeho molekula je tvorená tromi atómami kyslíka.

Chemická značka O 3.

Je veľmi nestabilný a pomerne rýchlo sa rozkladá na kyslík O 2. Pri teplote 20 ° C, tlaku 101,3 kPa je polčas rozpadu 45 minút.

Pri teplote 30 ° C a rovnakom tlaku je polčas rozpadu len 20 minút.

Ozón nie je radikál. Má veľmi silné oxidačné schopnosti je reaktívnejší ako kyslík.

Využiteľná vlastnosť ozónu

Svojou vysokou oxidačnou schopnosťou má nezastupiteľné miesto v chemickom priemysle. Oxidaciou likviduje vysokomolekulárne zlúčeniny, chlórované bifenyly, organické zlúčeniny, jedovaté aromatické látky, kyanidy, fenoly, síru, železo, mangán. Detoxikačnou schopnosťou likviduje karcinogény. Silný deodorizačný efekt spôsobuje rozrušenie zapáchajúcich látok a tým redukciu zápachu a chuti. Vysoká rozpustnosť v tekutinách a krátky polčas rozpadu umožňuje vysoké sýtenie kyslíkom. Baktericídne, virucidné a antimykotické vlastnosti sa využívajú na dezinfekciu pri úprave vody, v potravinárskom a farmateutickém priemysle. Dezinfekčné vlastnosti sú udávané likvidáciou nejrezistentnějšího Echoviru 12 do 12 minút.

V lekárskej praxi sa využívajú vlastnosti ozónu k liečbe porúch prekrvenia, vírusových, bakteriálnych a mykotických ochorení, k aktivácii imunitného systému. Moderné transfúzne stanice využívajú ozón na sterilizáciu krvných konzerv, ako dokonalý nástroj proti prenosu vírusu hepatitídy a HIV.

TECHNICKÝ OZÓN

Technický ozón je zmes vzduchu a ozónu pripraveného z atmosférického vzduchu, alebo technického kyslíka. Je používaný hlavne pre úpravu vody a v chemickom priemysle.

LEKÁRSKY OZÓN

Lekársky ozón je zmes medicinálneho kyslíka a ozónu pripraveného z medicinálneho kyslíka. Prístroj na výrobu lekárskeho ozónu musí zabezpečiť požadovanú koncentráciu a dávku. Rozsah koncentrácie pre lekárske aplikácie je 1 - 100 mikrogramov ozónu (O 3) na 1 mililiter zmesi (mikrogramov / ml), tomu zodpovedá pomer 0.05% - 5% O 3 k 99.95% - 95% O 2. Ozónová molekula nie je stabilná, jeho lekárska forma musí byť pripravená na mieste použitia.

OZÓN - HYGIENICKÉ POŽIADAVKY

Ľudský čuch je schopný rozoznať prítomnosť ozónu vo vzduchu už pri veľmi nízkych koncentráciách od 10 mg / m3 O 3. Táto schopnosť je však individuálna a v trvalej prítomnosti nízkych koncentrácií ozónu sa pomerne rýchlo stráca.

Pri nízkych koncentráciách

Pri dlhšom pobyte v miestach so zvýšenou koncentráciou ozónu (nad cca 350 mikrogramov / m 3) sa dostavuje pálenie očí, v nose a v krku, v niektorých prípadoch aj tlak na hrudníku, kašeľ a bolesť hlavy.

Najviac citliví sú na ozón ľudia, ktorí majú zdravotné ťažkosti, ako je astma, chronické problémy dýchacích ciest a choroby obehovej sústavy.

Pri koncentráciách ozónu vyšších ako cca 1100 mikrogramov / m3 sú silne dráždené oči a horné cesty dýchacie, dostavujú sa bolesti hlavy.

Koncentrácia vyššia ako cca 2150 mikrogramov / m3 spôsobí počas niekoľkých minút silné dráždenie sliznice dýchacích ciest, bronchospasmatické stavy a kašeľ.

Koncentrácia nad 21 000 mikrogramov / m3 majú v závislosti na dobe expozície za následok bezvedomie, krvácanie z pľúc a následne smrť.

Pri vdychovaní väčšiej koncentrácie ozónu dochádza k poškodeniu riasinkového epitelu priedušiek.

PRÍPUSTNÉ LIMITY OZÓNU

Nar. vlády ČR č 178/2001 Sb. stanovuje prípustný expozičný limit (NPEL) 100 mikrogramov / m3, ktorý nesmie byť prekročený v celosmennom priemere. Krátkodobé prekročenie je možné až do hodnoty NPK-P. Hodnota NPK-P, tj najvyššia prípustná koncentrácia, ktorá nesmie byť prekročená v žiadnom prípade, činí 200 mg / m3.

Vyhl. MZ č 6 / 2002 Zb., Stanovujú hygienické limity chemických, fyzikálnych a biologických ukazovateľov pre vnútorné prostredie, pobytových miestností niektorých stavieb. Limitná hodinová koncentrácia ozónu bola stanovená na 100 mikrogramov / m3.

Všeobecne je vyšších dlhodobých priemerných hodnôt dosahovaný vo vidieckych a horských oblastiach, kde však nedochádza k ich lokálnym výrazným nárastom. Ozón tu vzniká v dôsledku prirodzeného fotochemického cyklu v prízemnej vrstve atmosféry. V oblastiach s vyššou nadmorskou výškou je vznik ozónu podporovaný vyššou intenzitou slnečného žiarenia. Vo veľkých mestských aglomeráciách je ozónu v dôsledku jeho reakciou s prítomnými oxidy dusíka menej, a dlhodobé priemerné hodnoty sú preto nižšie.